Dessa pallar daterade 1900 talets första hälft hittade jag på Bukowskis och föll direkt, älskar formspråket och den vackra designen. Jag hade redan drömt mig bort och börjat välja tyg då jag upptagen av att jag var på en middag missade mitt alarm om att budgivningen led mot sitt slut. Därför blev dessa vackra pallar inte mina, känns fortfarande väldigt tråkigt trots att det gått över två veckor sedan auktionen. Även de två fina vaserna i gjutjärn från 1900-talet som ni kan se nedan lyckades jag missa denna kväll, tur att det var en trevlig middag jag var på iallafall, det är en liten tröst i sammanhanget.